GoGEN
Výrobce
Set-top DVB-T2 (H.265/HEVC) přijímač, nahrávání TV vysílání, TimeShift, SCART, USB, HDMI, Certifikace ČRa
GoGEN
Výrobce
Set-top DVB-T2 (H.265/HEVC) přijímač, nahrávání TV vysílání, TimeShift, SCART, USB, HDMI, Certifikace ČRa
GoGEN
Výrobce
Interiérová aktivní anténa, UHF a VHF pásmo, příjem DVB-T/DVB-T2/DAB+, LTE filtr, maximální zesílení 20dB
GoGEN
Výrobce
Interiérová aktivní anténa, UHF a VHF pásmo, příjem DVB-T/DVB-T2/DAB+, LTE filtr, maximální zesílení 28dB
GoGEN
Výrobce
Interiérová aktivní anténa, UHF a VHF pásmo, příjem DVB-T/DVB-T2/DAB+, LTE filtr, maximální zesílení 30dB
GoGEN
Výrobce
Interiérová aktivní anténa, UHF a VHF pásmo, příjem DVB-T/DVB-T2/DAB+, LTE filtr, maximální zesílení 20dB
GoGEN
Výrobce
Interiérová aktivní anténa, UHF a VHF pásmo, příjem DVB-T/DVB-T2/DAB+, LTE filtr, maximální zesílení 32dB
GoGEN
Výrobce
Interiérová pasivní anténa, UHF a VHF pásmo, příjem DVB-T/DVB-T2/DAB+, LTE filtr, maximální zesílení 3dB
Set top box je zařízení, bez kterého se neobejdete, pokud máte starší televizi bez digitálního tuneru. Prodejci nabízejí celou řadu typů s rozličnými funkcemi. Jak vybrat set top box? Zjistěte, na co se při výběru zaměřit.
Set top box je označován řadou podobných pojmů jako například settopbox, setopbox nebo set-top box. Než se dostaneme k popisu typů a funkcí, na základě kterých vyberete ten nejlepší set top box, odpovězme si na tři základní otázky.
Jedná se o zařízení, které převádí digitální televizní signál na analogový signál, který potřebují televizory bez digitálního tuneru. Přístroj slouží k dekódování televizního signálu do finální podoby obrazu se zvukem. Získáte díky němu podporu nejnovějších vysílacích standardů, širší nabídku programů a vyšší kvalitu přenosů.
Potřebujete jej u starších televizí, které nedisponují digitálním tunerem. Jestliže je váš televizor vybaven DVB-T2 tunerem s podporou kódování H.265/HVEC, pak set top box nepotřebujete. Stejně tak ho není třeba, když využíváte satelitní vysílání a zároveň máte televizor se satelitním tunerem. Set top box nemusíte vlastnit, ani když si vystačíte s internetovou nebo kabelovou televizí.
Během let 2019 a 2020 došlo v České republice ke změně pozemního digitálního vysílání ze standardu DVB-T na DVB-T2. Jestli si chcete užívat české programy přes pozemní digitální vysílání, musíte vlastnit set top box DVB-T2 nebo televizor, který standard DVB-T2 podporuje.
Na stejných místech jako televizor a příslušenství k němu. Set top box pořídíte v obchodech s elektronikou nebo na internetu prostřednictvím mnoha e-shopů. Někdy jsou k dostání také ve vybraných supermarketech.
Když začnete vybírat set top box, velmi rychle zjistíte, že se jich vyrábí mnoho různých typů. Podle vašich potřeb si tak hned na začátku výběr zúžíte.
Základní dělení set top boxů zohledňuje typ televizního signálu, pro jehož příjem jsou tato zařízení určena. Záleží na tom, jaký typ vysílání chcete přijímat, případně jaký je dostupný v místě vašeho bydliště:
pozemní vysílání: Je zprostředkované pomocí klasické TV antény a bývá poskytováno zdarma. Potřebujete pro něj DVB-T2 set top box, dříve DVB-T modely.
kabelové vysílání: Je placené a musíte si jej zřídit u některého z poskytovatelů. Hledejte set top box DVB-C.
satelitní vysílání: Je rovněž placené a vyžaduje set top box DVB-S2.
internetové vysílání: Je potřeba předplatit u některého z poskytovatelů. Kupujete k němu set top box, který podporuje IPTV.
kombinované vysílání: Jde o přístroje, které umožňují příjem více signálů, například pozemního i satelitního vysílání (DVB-T2/S). Řada modelů je schopna přijímat jak staré, tak nové pozemní vysílání (DVB-T/T2). Dobrým příkladem je set top box AB Cryptobox 752HD Combo (DVB-S2/T2/C).
Podle typu konstrukce se rozlišují set top boxy na:
jednoduché: Jde o digitální přijímače pro pozemní televizní vysílání (DVB-T/T2) a pro satelitní vysílání (DVB-S/S2). Umožní vám sledovat či nahrávat jen jeden program v jednu chvíli.
duální: Disponují dvěma tunery, což vám dává možnost přijímat dva programy z jednoho typu vysílání současně, např. jeden sledovat a druhý nahrávat, popřípadě sledovat dva různé pořady na dvou různých televizích.
kombinované: Stejně jako duální mají dva tunery, ale pro různé druhy vysílání (například pozemní a satelitní). Ty mohou být přijímány současně.
PVR: Set top boxy vybaveny pevným diskem umožňují nahrávání pořadů. Mohou mít jeden i dva tunery. V závislosti na počtu tunerů mohou nahrávat či přehrávat, ne však obojí současně.
set top boxy k PC: Zachycují vysílání prostřednictvím vašeho počítače a pořady nahrávají na jeho pevný disk. Mohou být vyráběny v podobě karty, kterou vložíte do stolního počítače nebo vypadají jako rozměrnější flash disk, jenž připojíte do USB portu. Jako příklad může posloužit AVerMedia TV TD310.
Toto rozdělení je velmi důležité pro to, abyste dokázali set top box připojit k televizi. Před koupí se ujistěte, jakým konektorem je vybavena vaše TV, jinak nebude schopni zařízení propojit. Běžně se setkáte s:
připojením přes HDMI: Nejmodernější způsob, set top box s připojením HDMI nabízí nejvyšší kvalitu obrazu. Televizory s konektorem HDMI často mají integrovaný digitální tuner DVB-T2 – poté set top box vůbec nepotřebujete.
připojením přes SCART: Dříve nejpoužívanější, stále oblíbený způsob propojení. Je levnější a více univerzální – většina televizorů je konektory SCART opatřena. Kvalita obrazu je nižší než u HDMI.
připojením přes anténní vstup: Nejstarší způsob, který přináší nejnižší kvalitu obrazu. Je uplatňován u starých televizorů, jenž nemají SCART či HDMI konektor. Jako jediná varianta propojení zbývá anténní kabel. Set top box musí být opatřen RF modulátorem, který převádí obrazový výstup do analogového signálu.
Ve chvíli, kdy při výběru zohledníte, jaký typ vysílání chcete přijímat a jakým způsobem set top box připojíte k televizoru, se můžete zaměřit na další parametry. Pro váš výběr mohou být rozhodující některé speciální funkce, které set top boxy nabízí.
HbbTV set top box umožňuje kombinování digitálního a internetového vysílání. Prostřednictvím červeného tlačítka na vašem ovladači vám tato funkce přidá k televiznímu signálu ještě obsah z internetu, například profil z filmových databází. Pokud si nestihnete nějaký pořad nahrát, jednoduše si jej přehrajete z internetového archivu konkrétního kanálu. Set top box s HbbTV umožňuje rovněž interakci s pořadem. Typicky jde o zodpovídání soutěžních otázek.
Díky funkci TimeShift můžete sledovat pořad, který současně nahráváte. Získáváte tak možnost sledování nahrávaného pořadu se zpožděním. Zároveň jej můžete kdykoliv dle potřeby pozastavit.
Set top box s USB portem vám dovolí připojit externí USB úložiště, na nichž máte filmy, seriály nebo hudbu. USB vstup může sloužit i k nahrávání na externí úložiště.
U pokročilejších set top boxů vás může zaujmout podpora funkce MHP, s níž si užijete interaktivní aplikace. Lze díky ní třeba rovnou objednávat zboží, které jste zahlédli v reklamě. Set top boxy s CI slotem vám zase pomohou zpřístupnit některé z placených televizních programů. Pro jejich sledování si od poskytovatele pronajímáte speciální CI karty, které do slotu vložíte.
Oslovit vás může také nahrávání na interní paměť. Nejmenší úložiště u set top boxů mívají 4–8 GB. Více filmů a pořadů zaznamenáte na disky o velikosti 16–32 GB. Nejvíce toho nahrajete na úložiště s 64 GB a větší. Uživatelsky zajímavý je set top box s Wi-Fi. Připojením k internetu získá přijímač spoustu nových možností. Vy můžete snadno streamovat z internetových služeb a televizí.
V závislosti na typu a funkcích set top boxu se liší cena zařízení. Set top boxy do 1000 Kč jsou jednoduché modely, většinou pro pozemní nebo satelitní vysílání. Mají spíše základní funkce. U levnějších modelů z této kategorie můžete bojovat s pomalejším uživatelským prostředím nebo s přehříváním.
Za cenu mezi 1000–2500 korunami pořídíte kvalitnější duální či kombinované modely s pokročilejšími funkcemi. Tyto set top boxy budou často mít vlastní úložiště pro nahrávání pořadů i široké možnosti konektivity. Ta nejkvalitnější zařízení seženete za více než 2500 korun. Počítat můžete s několika tunery, mnoha funkcemi a rozsáhlou konektivitou.
Řada lidí vybírá zařízení i podle designu. U set top boxů se nesetkáte s žádnou velkou variabilitou. Většina zařízení má velmi podobný tvar. Barvám dominuje černá, stříbrná a bílá. Nicméně zcela rezignovat na design nemusíte – v nabídce naleznete i modely, které zapadnou do vašeho vkusného interiéru.
Zejména pokud neovládáte angličtinu, tak pro vás bude důležité zvolit přístroj, který plně podporuje český jazyk. Totéž platí v případech, kdy sledujete teletext nebo si čtete průvodce programy. Set top boxy musí splňovat normu pro kódování českého jazyka a diakritiky označenou jako ISO 6937 na multiplexu A, nebo ISO 8859-2 na dalších vysílacích sítích. Když zařízení tuto normu nemá, nebudou se vám správně zobrazovat písmena s diakritikou.
Settopboxy (DVB-T přijímače) najdete také na Sleviste.cz a Nejrychlejsi.cz
Bylo pro vás vyhledání nejlevnějších cen v kategorii Settopboxy (DVB-T přijímače) užitečné? Najdeme vám nejlevnější ceny jakéhokoliv zboží. Například nejlevnější DVB-S přijímače (satelitní) nebo Antény, paraboly a konvertory, Satelitní a DVB-T příslušenství, Settopboxy-kombinace DVB-T/DVB-S.
DVB-S přijímače (satelitní) • Settopboxy (DVB-T přijímače) Bensat • elektro word • Settopboxy (DVB-T přijímače) Hyundai • Settopboxy (DVB-T přijímače) Alma • Settopboxy (DVB-T přijímače) Sencor • Settopboxy (DVB-T přijímače) Amiko • Satelitní komplety • Satelitní a DVB-T příslušenství • Antény, paraboly a konvertory • Settopboxy-kombinace DVB-T/DVB-S